Web - Levicové obzory

Výzkumy a studie egoistů - odkazy


Na vlastní větší výzkumy nemám prostředky, proto zde uvádím odkazy na výzkumy, které jsem našel při surfování na internetu.


Průzkum českou mládež nepochválil

Velmi zajímavý článek o studii zaměřené na českou mládež. Nárůst počtů egoistů je nejen vizitkou společnosti, ale i rodičů. V globálu, rodiče jsou dnes nejslabším článkem v procesu vývoje osobností.


www.novinky.cz/domaci

Jindřich Urban: Nastupuje generace mladých soutěživých egoistů? (časopis Psychologie dnes, 7-8/2010)

V průběhu třiceti let monitorovala empatické chování amerických studentů jedna studie. Ukázala, že schopnost vcítění se do druhého (empatie) klesá. Tento jev potvrzují i výzkumy mezi zaměstnanci a manažery v Itálii.


https://nakladatelstvi.portal.cz

ČTK: Lakota vede k trvalému neuspokojení, tvrdí výzkum (TÝDEN.cz, 16. 10. 2015)

(Lakota je projev egoismu.) Lakotou a nenasytnou žádostivosti zasvětil svůj výzkum tým nizozemských a ruských psychologů. Studie byla publikována v časopise British Journal of Psychology. Lakota je přemrštěná egoistická touha vlastnit, je charakterizována jako porucha. Je považována za zdroj defraudace, korupce a dokonce i za příčinu válek. Lakomec bývá zřídka ššťastný, právě proto, že jeho žádostivost je nenasytná - nebude mít nikdy dost. Pro někoho se peníze mohou stát drogou. Výzkumy neuroekonomie ukázaly, že přítomnost peněz aktivuje specifická centra v mozku.


www.tyden.cz

Jan Svoboda: Selfie je vrcholem sobectví a egoismu (online magazín Alive Ostravské univerzity, 19. 5. 2016

Psycholog se zabývá vlivem rodičů, pedagogů a sociálního prostředí. Mimo jiné poukazuje na potřebu změnit systém výuky žáků. V současné době těžiště stále spočívá v konzumním předávání informací. Studenti se právem dotazují: "Proč učíte, když to samé si můžeme najít na internetu?" Příčina? Uvádí: "Ryba smrdí od hlavy."


https://alive.osu.cz

Karel Havlík - dopravní psycholog: Zabijáci na silných motorkách (Centrum psychologie práce pro jihozápadní Čechy, nedatováno)

(Faktor zvyšující nehodovost: parta egoistů) "Parta, kterou stmeluje i přesvědčení o správnosti svého jednání, vyznává vlastní hodnoty často spojené s egoismem, s odmítáním morálky a s velebením adrenalinových kousků. Ve skupině převládá patrně i dojem, že v demokracii si mohou všechno dovolit. ... Tak například pasovat se na neohrožené krále silnic a dokázat ujet kontrole dopravní policie je pro motocyklistu vyznamenáním."


www.sumavanet.cz

Poznámky

Řady výzkumů egoismu, egoistů na internetu zanikají v informačním šumu, protože v článcích chybí pojmy egoismus, egoista, egoisté. Přitom popisy charakterových vlastností odpovídají egoismu. Myslím si, že určitou roli hraje i to, že autoři výzkumů nebo plátci výzkumů jsou egoisté a výsledky výzkumu by jim nabourávaly jejich představu o správnosti vlastního egoistického chování.

Nejeden egoistický vědec obejde své vlastní egoistické ego tím, že prostě vypustí tyto pojmy z výzkumu. Inu, subjektivita se projevuje i ve výzkumech. Někteří vyfiltrují informace tak, že závěr vyznívá ve prospěch egoismu. Egoističtí vědci mívají odlišné vnímání sociálních jevů než altruisté a osoby prosociální, jiné osoby vznětlivé a jiné osoby mírumilovné. Psychoneurologové zjišťují, že egoisté mají v některých oblastech mozku odlišnou strukturu. Vlivem subjektivity na výzkumy ve filozofii se zabývá obor fenomenologie vnímání.
Autor:
Česká republika
Publikováno:
Aktualizováno: 19. 4. 2019
Česká republika
Publikoval: Stanislav Hendrych