Levicové obzory
 
 

Výzkumy a studie egoistů - odkazy


Na vlastní větší výzkumy nemám prostředky, proto zde uvádím odkazy na výzkumy, které jsem našel při surfování na internetu.

Stanislav Hendrych
autor webu


Průzkum českou mládež nepochválil

Velmi zajímavý článek o studii zaměřené na českou mládež. Nárůst počtů egoistů je nejen vizitkou společnosti, ale i rodičů. V globálu, rodiče jsou dnes nejslabším článkem v procesu vývoje osobností.


www.novinky.cz/domaci

Jindřich Urban: Nastupuje generace mladých soutěživých egoistů? (časopis Psychologie dnes, 7-8/2010)

V průběhu třiceti let monitorovala empatické chování amerických studentů jedna studie. Ukázala, že schopnost vcítění se do druhého (empatie) klesá. Tento jev potvrzují i výzkumy mezi zaměstnanci a manažery v Itálii.


https://nakladatelstvi.portal.cz

ČTK: Lakota vede k trvalému neuspokojení, tvrdí výzkum (TÝDEN.cz, 16. 10. 2015)

(Lakota je projev egoismu.) Lakotou a nenasytnou žádostivosti zasvětil svůj výzkum tým nizozemských a ruských psychologů. Studie byla publikována v časopise British Journal of Psychology. Lakota je přemrštěná egoistická touha vlastnit, je charakterizována jako porucha. Je považována za zdroj defraudace, korupce a dokonce i za příčinu válek. Lakomec bývá zřídka ššťastný, právě proto, že jeho žádostivost je nenasytná - nebude mít nikdy dost. Pro někoho se peníze mohou stát drogou. Výzkumy neuroekonomie ukázaly, že přítomnost peněz aktivuje specifická centra v mozku.


www.tyden.cz

Jan Svoboda: Selfie je vrcholem sobectví a egoismu (online magazín Alive Ostravské univerzity, 19. 5. 2016

Psycholog se zabývá vlivem rodičů, pedagogů a sociálního prostředí. Mimo jiné poukazuje na potřebu změnit systém výuky žáků. V současné době těžiště stále spočívá v konzumním předávání informací. Studenti se právem dotazují: "Proč učíte, když to samé si můžeme najít na internetu?" Příčina? Uvádí: "Ryba smrdí od hlavy."


https://alive.osu.cz

Karel Havlík - dopravní psycholog: Zabijáci na silných motorkách (Centrum psychologie práce pro jihozápadní Čechy, nedatováno)

(Faktor zvyšující nehodovost: parta egoistů) "Parta, kterou stmeluje i přesvědčení o správnosti svého jednání, vyznává vlastní hodnoty často spojené s egoismem, s odmítáním morálky a s velebením adrenalinových kousků. Ve skupině převládá patrně i dojem, že v demokracii si mohou všechno dovolit. ... Tak například pasovat se na neohrožené krále silnic a dokázat ujet kontrole dopravní policie je pro motocyklistu vyznamenáním."


www.sumavanet.cz

Poznámky

Řady výzkumů egoismu, egoistů na internetu zanikají v informačním šumu, protože v článcích chybí pojmy egoismus, egoista, egoisté. Přitom popisy charakterových vlastností odpovídají egoismu. Myslím si, že určitou roli hraje i to, že autoři výzkumů nebo plátci výzkumů jsou egoisté a výsledky výzkumu by jim nabourávaly jejich představu o správnosti vlastního egoistického chování.

Nejeden egoistický vědec obejde své vlastní egoistické ego tím, že prostě vypustí tyto pojmy z výzkumu. Inu, subjektivita se projevuje i ve výzkumech. Někteří vyfiltrují informace tak, že závěr vyznívá ve prospěch egoismu. Egoističtí vědci mívají odlišné vnímání sociálních jevů než altruisté a osoby prosociální, jiné osoby vznětlivé a jiné osoby mírumilovné. Psychoneurologové zjišťují, že egoisté mají v některých oblastech mozku odlišnou strukturu. Vlivem subjektivity na výzkumy ve filozofii se zabývá obor fenomenologie vnímání.
Autor:
Česká republika
Publikováno:
Aktualizováno: 19. 4. 2019
Publikoval: Stanislav Hendrych