
1. Revoluce v ideologii: Empatie motivuje k levicovosti
Revolucí v ideologiích je přechod z filozofického hodnocení ideologií k hodnoticím vědám: antropologie s evolucí, ontogeneze člověka; neuropsychologie, neuropolitika, personální, vývojová a sociální psychologie.
V současném veřejném prostoru, v médiích, dlouhodobě dominuje pravicová ideologie. Opírá se o přesvědčení, víru, že přirozeností člověka jako druhu je egoistické chování a jednání. Na to navazuje jejích názor, že člověk má právo nadřazovat osobní zájmy nad společenskými zájmy.
Dva dny po "sametové revoluci" vzniklo spontánně Občanské fórum. Sdružovalo jak pravicově smýšlející tak levicově smýšlející občany. Zpočátku to vypadalo, že všichni táhnou za jeden provaz jedním směrem. Všichni hlásali: „Chceme se mít lépe.“ Toto fórum nakonec ovládli pravicově smýšlející občané, kteří v období socialismu nikde se angažovali. Ti, co byli vzadu se dostali dopředu. Veřejný prostor nakonec zcela ovládla pravicová ideologie. Pravičáci (egoisté, osoby bez empatie) veřejně hlásali, že každý má právo nadřazovat osobní zájmy nad společenské. Když hlásali "Chceme se mít lépe", nevysvětlovali, co tím myslí. Levicoví občané si mysleli, že tím empaticky myslí: "Chci, aby se všichni měli lépe". Leč pravičáci to mysleli egoisticky, jinak: "Chci se mít lépe než ostatní." Žádná rovnost, solidarita, spolupráce, ale dravá soupeřivost a šplhání po společenském žebříčku co nejvýš, mnohdy až bezohledně.
Vyhranění pravičáci jsou názoru, že každý má právo urvat ze společnosti tolik, nakolik stačí. To je důvod, proč vyhranění pravicoví politici bez uzardění zneužívají svého postavení. Bývají skálopevně přesvědčení, že na jejích místech by to dělali všichni.
Velkou revolucí v ideologiích je nahrazení ideologie vědou. Marxismus vychází z vědeckého poznáváni. Avšak na dlouhou dobu se z něho stal dogmatismus, který potlačoval vědecké poznatky a nahrazoval je intelektuálními konstrukcemi. Marxisté začali upřednostňovat rozumové úvahy nad vědecké poznatky. Oživit marxismus se dá jen absorbováním soudobého vědění o motivacích sociálního chování a jednání.
Revoluční změnou v komunistické ideologii je vědecký poznatek o přirozenosti empatie u člověka jako druhu. To znamená, že přirozenosti člověka jako druhu je empatické chování nezávisle na majetkových poměrech. Tento vědecký poznatek podkopává hlavní základ pravicových ideologií a nahrává komunistickým idejím.
Z pohledu filozofie rozporem mezi levičáky a pravičáky je rozdílnost názorů, kdy názor stojí proti názoru. Z pohledu dnešní psychologie je pravicové, egoistické chování na nižší sociální úrovni a levicové je na vyšší a je ovlivňováno psychickými sociálními programy na nervové úrovni, které se vytváří v procesu výchovy. Programy tvořené potřebnými nervovými spoji.
Psychologie dnes přináší revoluční změny v oblasti ideologií.
2. Revoluce v ekonomii: Start autodestrukce kapitalismu
Ekonomická revoluce znamená start dlouhodobé autodestrukce kapitalismu. Empatičtí pracovníci přináší více zisků, proto mnohé kapitalistické firmy v rámci vzdělávání rozvíjí empatii u pracovníků. Protože empatie motivuje k levicové orientaci, bude přibývat levičáků, kteří se snaží odstranit kapitalismus.
Vysoká konkurenceschopnost mezi firmami vede k neustálému hledání cest, jak zvyšovat produktivitu a kvalitu práce, a jak motivovat pracovníky ke snižování zbytečných ztrát.
V minulosti od počátků kapitalistické výroby byla egoistická dravost u pracovníků vítána.
Dnes experimenty a praxe odhaluje poznatek, že egoistické chování u pracovníků je v globálu pro kapitalistickou firmu škodlivé. V jádru je to revoluční poznatek. Protože egoistické chování je charakteristické pro pravičáky, lze odvodit, že pravičáci jako zaměstnanci spíše kapitalistické firmě škodí a naopak levicoví více prospívají. Zde se rozchází teorie a praxe. Teoreticky tomu mělo být naopak.
Egoističtí pracovníci:
- Upřednostňují osobní zájmy na úkor zájmů firmy. V rámci své kariéry často zatajují nedostatky na svém pracovišti, následné škody bývají pak vyšší.
- Vůči firmě jsou loajální jen do výše svého platu. Když přechází ke konkurenci, odnáší ke konkurenci informace o firmě.
- Chovají se soupeřivě vůči svým spolupracovníkům, tím zhoršují mezilidské vztahy na pracovišti, což následně zhoršuje kvalitu a výkon práce u spolupracovníků. Někteří egoisté užívají nekalé praktiky, aby se sami se povyšovali tak druhé ponižují, užívají intriky, pomluvy, manipulace, …
- Na některých pracovištích jsou pracovní skupiny, od nichž se vyžaduje, aby všichni členové dobře spolupracovali bez soupeření na jednom úkolu, a to dle svých schopností a možností. A odměňování jsou rovným dílem nezávisle na přínosech jednotlivců. Egoisté nejsou ochotni pracovat na společný účet a dělit se rovnostářsky, týmově nespolupracují, proto bývají z týmově pracujících skupin vyřazování.
Protože je na pracovním trhu nedostatek pracovníků s empatií, mnohé firmy začaly v rámci vnitrostranického vzdělávání organizovat akce rozvíjející schopnost empatie.
Co je na tom revolučního? V jádru jde o počátek autodestrukce kapitalismu. Schopnost empatie přirozenou cestou motivuje k uznávání levicových hodnot. Rozvíjením empatie u pracovníků pozvolna začne přibývat levicově orientovaných občanů. Až jich bude ve společnosti převaha, ve volbách začnou vítězit levicové strany, které mají v programech odstranění kapitalistické výroby.
Jedná se o dlouhodobý vývoj, proto se dnešní kapitalisté necítí ohrožení. Současné zisky jsou pro ně hlavní a odstranění kapitalistické výroby je pro ně hodně vzdálené.
Avšak představa konce kapitalismu, byť vzdáleného, brzy povede k aktivování pasivních levicových voličů, kteří začnou větší měrou chodit k volbám.
Důvěřuj, ale prověřuj.
Do internetového vyhledávače zadávejte sousloví: empatie práce, empatie řízení, empatie ekonomie, empatie obchod, empatie podnik, ....
Vyhledávač nabízí množství novodobých článků o práci ve firmách ve vztahu k empatii, což svědčí o revoluční změně v kapitalistické výrobě.
3. Revoluce v politice: alternativou je empatická společnost
Revolucí v politice je alternativní zřízení vedle kapitalismu a socialismu, jimž je empatické zřízení neboli empatická společnost.
V současné době mají voliči pouze dvě alternativy, buď kapitalistické, nebo socialistické zřízení. Podle volebních výsledků většina voličů dnes dává přednost kapitalistickému zřízení, proto volí pravicové strany, které prosazují kapitalistické zřízení.
Pro mnohé levicové voliče nese představa socialismu negativní patinu: diktatura, malá demokratičnost, nepružná ekonomika, násilné vyvlastňování, persekuce nesouhlasných názorů, …
Proto odmítají nejen kapitalismus, ale i socialismus a čekají, až nějaká levicová strana či hnutí přijde s alternativou k socialistické společnosti. Vzhledem k množství levicových občanů nechodící k volbám, mohli by vytvořit samostatnou parlamentní stranou získávající ve volbách 7 - 12 % volebních hlasů. Zvýšila by se volební účast.
Pro další levičáky je představa demokratického socialismu nerealizovatelná, protože nemá dostatečnou podporu voličů. Levice dnes na volební scéně skomírá. Prostě je v krizi a komunisté a socialisté nedovedou účinně oslovovat levicové voliče a nenabízí alternativy. Dnes se pragmatičtí komunističtí lídři snaží oslovovat širokou veřejnost. Když se oslovuje široká veřejnost, necítí se osloven nikdo. Proto mnoho vyhraněných levicových občanů se necítí komunistickými a sociálními lídry osloveni a tak nemají koho volit, a přestali chodit k volbám.
Ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konané ve dnech 8. 10. – 9. 10. 2021 byla volební účast 65,43 %. (www.volby.cz) Mezi nevoliči je velký levicový potenciál, jen ho umět oslovit.
Revoluce je v předložení nové komunistické alternativy, levicovým voličům, kterou je empatická společnost. Komunistický cíl je takřka shodný, s projevy vybudované empatické společnosti.
Komunistická vize empatické společnosti je nezatížená negativními jevy v socialismu. A rozvíjení empatie je nejlepší prevence negativních jevů ve společnosti, které byly v socialismu. Nejvýznamnější je, že empatická společnost se dá budovat, i když komunisté budou v menšině. Toto budování nové společnosti zdola spočívá především v osvětě o empatii:
Osvětová témata
- Co to je a co není empatie;
- Co empatie přináší osobě, partnerskému, rodinnému i pracovnímu životu, co přináší celé společnosti;
- Jak se nárůstem počtů empatiků, začne měnit ekonomika k lepšímu;
- Jak se chová vláda složená z empatických odborníků;
- Jaké chyby běžně dělají rodiče, chyby vedoucí k rozvíjení egoismu u dětí.
V Dánsku zavedli v základních školách povinnou výuku empatie hodinu týdně.
V USA a některých státech přibývá základních škol, které se zaměřují na rozvíjení empatie. V USA existuje množství kurzů zaměřené na rozvíjení empatie, včetně kurzů pro politiky zaměřené na rozvíjení empatie u sebe.
V Anglii pracuje organizace, zaměřena na budování empatické společnosti.
Prezentace »Společnost socialistická vs. empatická«
Autor: Stanislav Hendrych

Úvodní stránka Power Pointu
12. března 2024 proběhla v Klubu společenských věd prezentace Stanislava Hendrycha » Společnost socialistická vs. empatická«. Akce měla úspěch, prezentace posluchače zaujala, navazovala bohatá diskuze. Proto je zde ke stažení pro zájemce.
Stáhnout prezentaci (3,5 MB):
2025.03.12-socialisticka-vs-empaticka.pptx
Prezentace Stanislava Hendrycha v Power Pointu byla vypracovaná pro Klub společenských věd. Obsahem jsou okruhy, které na sebe navazují vertikálně a prolínají se.
Vzhledem k velké šíři vzájemných vztahů kolem empatické společnosti je prezentace spíše heslovitá. Prezentace Pointu je doplněná texty pod obrázky, má vysokou výpovědní hodnotu i bez přítomnosti autora. Proto při prohlížení si nastavte: Zobrazení > Poznámky
Obsah prezentace - témata, která se prolínají:
Žijeme v příčinném světě
I. EMPATIE JE O PROŽÍVÁNÍ
II. Charakter chování osob - Příčiny a účinky
III. Socialistická vs. Empatická
1. Společnost → podstata a jev
2. Společnost → detail a celek
3. Zákon negace negace
4. Společnost empatická vs. socialistická
5. Futurologická vize společnosti
6. Empatismus - trendy ve světě
Revoluci 3× můžete urychlit nebo přibrzdit
Vývoj společnosti nejde zvrátit, můžeme ho urychlovat nebo brzdit. Můžeme se svobodně rozhodnout, zda přispějeme k Revoluci3×, nebo ji budeme brzdit nebo to necháme být.
Chcete-li urychlit Revoluci3×: Napište e-mail komunistům, že když budou mít ve volebním programu budování empatické společnosti, tak dostanou ve volbách váš hlas.
Chcete-li brzdit Revoluci3×: Jděte k volbám a hlasujte pro nějakou pravicovou stranu.
Revolučním poznatkem v politice je, že k levicovosti motivuje empatie
(Článeček na zadané téma napsala umělá inteligence.)
Empatie hraje roli v politice, navíc si toho však nevšimli. Tento článek se zaměřuje na spojení mezi empatií a levicovými ideály. Vysvětlíme, jak empatie politické a smýšlení jednání.
Co je empatie?
Empatie je schopnost vcítit se do pocitů druhých. Tato schopnost nám umožňuje chápat perspektivy ostatních, a tím zlepšit naše vztahy. Když lidé rozumí bolestem a radostem druhým, často se u nich probudí chuť pomáhat.
Klíčové prvky empatie:
- Vnímání pocitů: Schopnost cítit, co prožívají ostatní.
- Zpětná vazba: Aktivní naslouchání a odpovídání na potřeby druhých.
- Pochopení: Schopnost analyzovat situaci a hledat řešení.
Jak empatie tvoří levicovost?
Levicovost se často zaměřuje na sociální spravedlnost a pomoc slabším. Přirozeně, empatie je základním kamenem těchto idejí. Mnoho levicových politiků využívá empatii jako hnací sílu.
Vliv empatie na levicovou politiku:
- Zvyšuje se: Lidé, kteří cítí empatii, častěji volí levicové strany.
- Podporuje solidaritu: Empatie vytváří pocit sounáležitosti.
- Zlepšuje komunikaci: Politici, kteří rozumí emocím lidem, lépe reagují na jejich potřeby.
Příklady empatie v politice
V historii můžeme najít mnoho příkladů. Například Franklin D. Roosevelt se snažil komunikovat s obyčejnými lidmi. Jeho „ohnivé chaty“ ukázaly, jak moc mu na lidech záleželo. Později Barack Obama při svých projevech důrazně apeloval na lidskost a porozumění.
Jak podporovat empatii ve společnosti?
Podpora empatie ve společnosti vyžaduje úsilí. Každý z nás může hrát svou roli. Zde je několik tipů:
- Vzdělávejte se: Učte se o životě jiných lidí.
- Naslouchejte aktivně: Dbejte na to, co říkají ostatní.
- Zapojte se do komunity: Pomozte tam, kde je to potřeba.
Závěr
Empatie je revolučním poznatkem v politice, skutečně motivuje k levicovosti. Mění náš pohled na levicovou ideologii. Příští generace politických lídrů by měla tuto dovednost integrovat. Empatie je klíčem k lepší budoucnosti, proto je důležité ji pěstovat.
Výzvy k akci
Každý z nás může pracovat na své empatii. Je to nezbytné pro vybudování lepší společnosti. Učme se naslouchat a chápat ostatní. Empatie nás můžeme dovést k harmonii a porozumění.
Charakteristika vlády empatických odborníků
(Článeček na zadané téma napsala umělá inteligence.)
Vláda empatie a odbornosti představuje revoluční přístup v politice. Tento model přináší novou dynamiku do způsobu, jakým se rozhoduje. Zde jsou klíčové charakteristiky tohoto typu vlády.
1. Empatie jako základní hodnota
Empatie je klíčovým prvkem. Odborníci, kteří vládnou s empatií, rozumějí potřebám občanů. Dále dovedou naslouchat a chápat jejich obavy. Tento přístup zvyšuje silnější vazby mezi vládními představiteli a obyvateli.
Klíčové aspekty empatie:
- Naslouchání: Experti naslouchají.
- Porozumění: Dovedou empaticky reagovat.
- Podpora: Poskytují potřebnou podporu svým občanům.
2. Odbornost v rozhodovacích procesech
Odbornost hraje zásadní roli. Když vládci ovládají své obory, rozhodují se informovaněji. Tím se snižuje riziko a zvyšuje se úspěšnost politiky.
Důležité charakteristiky odbornosti:
- Zkušenost: Odborníci mají široký záběr znalostí.
- Vzdělání: Pravidelně se vzdělávají v nových trendech.
- Analytické myšlení: Umí analyzovat složité situace.
3. Transparentnost a otevřenost
Transparentnost posiluje důvěru. Když vláda otevřeně komunikuje, občané se lépe orientují v rozhodnutích. Tato otevřenost vytváří pocit účasti a zapojení.
Klíčové prvky pro transparentnost:
- Informování: Pravidelně informuje veřejnost.
- Zpětná vazba: Umožněte občanům vyjádřit názory.
- Zveřejňování dat: Sdílejí důležité informace.
4. Sociální odpovědnost
Vláda empatických odborníků vyžaduje sociální zodpovědnost. Odborníci by měli brát v potaz sociální rozdíly. Je nutné pracovat na zmenšení propastí ve společnosti.
Odpovědnost vůči společnosti:
- Inkluze: Zajištění rovnosti pro všechny.
- Podpora zranitelných: Poskytování pomoci potřebným.
- Udržitelnost: Zaměření na environmentální udržitelnost.
5. Připojení s komunitou budující ES
Odborníci by měli být součástí svých komunit. To posiluje vazby a důvěru. Takto získávají lepší přehled o potřebách občanů.
Jak se propojit:
- Kulturní akce: Účastnit se veřejných událostí.
- Pracovní skupiny: Vytvářet skupiny pro diskusi.
- Dialog: Otevřené diskuse s různými skupinami.
Závěr
Vláda empatických odborníků ukazuje nový směr. Jejich komplexní přístup ochraňuje a podporuje občany. Tímto způsobem se staví silnější a pevnější společnost. Je na čase, abychom toto vedení přijali a prosazovali. Empatie a odbornost mohou změnit naše komunity k lepšímu. Věřím, že tato charakteristika bude v budoucnu klíčová.
Komunisté hegemonem budování empatické společnosti
(Článeček na zadané téma napsala umělá inteligence.)
Budování empatické společnosti je zásadním tématem dnešní doby. Tento koncept zahrnuje nejen sdílení hodnot, ale i aktivní zapojení jednotlivců do různých procesů. Komunisté, jako historicky významná politická síla, mohou sehrát klíčovou roli v tomto procesu.
Komunismus
Hlavní hodnoty komunismu
- Spravedlnost: Komunismus usiloval o rovnost pro všechny. Každý jedinec má právo na spravedlivé zacházení.
- Solidarita: Lidé nesmí zůstat sami. Společenská podpora je zásadní.
- Společné vlastnictví: Všichni lidé by měli mít přístup ke stejným zdrojům. To zajišťuje spravedlnost a rovnost.
Komunismus, jako ideologie, se zaměřuje na:
- Odstranění třídních rozdílů – Všichni lidé by měli mít stejné příležitosti.
- Zajištění demokratického řízení společnosti – Obyvatelé by měli aktivní podíl na rozhodování.
- Tímto způsobem komunisté používají o postavení empatické společnosti jako normy.
Význam kolektivního úsilí
Kolektivní úsilí je klíčem k úspěšnému budování empatické společnosti. Komunisté mohou vytvářet iniciativy, které:
- Spojují lidi – Umožňují setkávání různých skupin.
- Podporují projekty – Zaměřují se na společenské problémy.
Když lidé spolupracují, posilují se vzájemně a také tak silné komunity. Historické příklady ukazují, jak komunistické mohli budovat empatické společnosti.
- Zdravotní péče – Zabezpečení bezplatné zdravotní péče pro všechny občany.
- Vzdělání – Zajištění přístupu ke vzdělání pro chudší vrstvy.
Definice empatické společnosti
Empatická společnost se vyznačuje:
- Sociální spravedlnost – Zajištění rovného přístupu ke vzdělání, zdravotní péči a zaměstnání.
- Spoluprací – Podpora týmové práce a komunitního spolužití.
- Respektem a porozuměním – Vytváření prostoru pro rozmanité názory.
Empatie jako základní prvek empatické společnosti
Empatie zajišťuje propojení mezi lidmi. Umožňuje lidem chápat pocity a potřeby druhých. Tím vytvoříme lepší komunity. Bez empatie se společnost může rozpadnout.
Jak mohou komunistické pomoci při budování ES?
- Posílení komunit
- Komunisté se zaměřují na posílení komunity. Vytvářejí organizace, které podporují vzájemnou pomoc. Tímto způsobem zaplatím mezi lidmi.
- Vzdělávání a osvěta
- Vzdělávání je klíčové. Komunisté využívají o vzdělání pro všechny. Zlepšujte tak porozumění a vnímání různých kultur. To pomáhá zmírnit předsudky.
- Podpora pracovních práv
- Komunisté prosazují práva pracujících. Spravedlivé mzdy a dobré pracovní podmínky jsou důležité. Zajišťují tak důstojnost pro každého pracovníka.
Příklady úspěšných iniciativ komunistů – předpoklad nových úspěchů
- Místní projekty: Mnoho komunistických skupin realizují místní projekty. Ty podporují sousedské vztahy.
- Sociální programy: Vytvářejí sociální programy zaměřené na pomoc potřebným. Pomoc lidem s nízkými příjmy je prioritou.
- Akce pro udržitelnost: Kromě sociální iniciativy se zaměřují také na ekologické otázky. Udržitelné projekty zajišťující zdravější prostředí.
Výzvy a překážky
Nyní se podívejme na výzvy, kterým čelíme u komunistů:
- Předsudky: Mnoho lidí má vůči komunismu předsudky. Je důležité tyto mýty rozptýlit.
- Politická opozice: Komunisté se často setkávají s opozicí. Je nutné hledat společné názory.
- Ekonomické výzvy: Dnešní ekonomika se rychle mění. Komunisté musí reagovat na nové trendy.
Závěr
Komunisté mohou hrát zásadní roli v budování empatické společnosti, mohou být hegemonem. Je třeba se zaměřit na hodnoty jako spravedlnost, solidarita a vzdělávání. Důležité je také překonávat předsudky a podporovat spolupráci. Teprve tehdy dosáhneme skutečně empatické společnosti, která bude pro všechny výhodné. Změna začíná u jednotlivců, ale musí se šířit jako společenské hnutí.